Tényleg élénkít a koffein?

2012.11.14 22:32

A reggeli kávé, a koffeinbevitel életünk szerves része. De vajon tényleg annyira jó hatással van ránk, mint gondoljuk? Egy osztrák tanulmány fényt derített a koffein agyunkra mért hatására.

A tanulmány készítői 26 és 47 év közötti, rendszeresen kávézó férfiakat vizsgáltak. Az eredmények azt mutatták, hogy az úgynevezett mágneses rezonancia képalkotás (MRI) funkciója jelentős aktivitást mutatott az agy memória központjában 20 perccel 100 mg koffein elfogyasztása után. Az MRI vizsgálat az agy elülső kéregállományában mutatott aktivitást. Ez a terület felelős a rövid távú memória működéséért.

A koffein csak rövidtávon hatásos

Florian Koppelstatter, az innsbrucki kórház professzora az Észak-Amerikai Radiológiai Egyesület gyűlésén elmondta, hogy a jobbkezes férfiakat két napig vizsgálták. Egy részüknek 100 gramm, vízben feloldott koffeint adtak, amely két csésze kávénak felel meg, míg a többiek csak placebót (egy pohár vizet) ittak. Az MRI vizsgálatok közben memóriafeladatokat végeztettek velük. Akik koffeint ittak, azoknak az elülső kéregállományában, illetve az alsóbbrendű részleges kéregállományban megnőtt az aktivitás.

A koffein segíti az agyi funkciókat, de csak rövid ideig

Mivel jobbkezesek voltak, az aktivitás nagyobb volt a bal oldalon. A professzor hozzátette, hogy a koffein a vártnál nagyobb mértékben növelte meg az agyi funkciókat. A tanulmány szerint ugyanakkor a koffein csak 45 percig biztosítja ezt a képességet. A tanulmány világosan kimutatta, hogy a koffein határozottan hatással van a rövid távú memóriára, illetve a figyelemért és a koncentrációért felelős területre - közölte a professzor.

Az Észak-Amerikai Radiológiai Egyesület kommunikációs bizottságának elnöke szerint az eredmények tükrében érdemes lenne megvizsgálni a drogok hatását a memóriafunkciók növelésére. Micheal Brant-Zawadski professzor szerint a koffeinhez hasonló drogok azonos hatással lehet ugyanazokra az agyi régiókra.